8°C lekkie zachmurzenie

ZALANIE MIESZKANIA - JAKIE UBEZPIECZENIE NAS OCHRONI?

Zalanie mieszkania to mało przyjemna sytuacja, która powoduje nie tylko spory bałagan, ale również sprawia, że część mieszkania i wyposażania zostaje zniszczona i wymaga gruntownych napraw. Zależnie od rozmiarów trzeba liczyć się z koniecznością naprawy sprzętów, podłóg, ścian i mebli.

 

Zalanie mieszkania - kto ponosi odpowiedzialność?

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania spoczywa na różnych podmiotach. W budynkach wielorodzinnych instalacje hydrauliczne przebiegają zarówno w pionie jak i w poziomie. To powoduje, że do zalania może dojść zarówno z jednych, jak i drugich rur.

Za rury pionowe, czyli tak zwane "piony" odpowiedzialna jest spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa, zależnie od tego, w jaki sposób zorganizowane jest zarządzanie danym budynkiem. W efekcie, w przypadku zalania właśnie z pionu, to do spółdzielni lub wspólnoty musi się zgłosić poszkodowany i zawnioskować o naprawienie szkód lub pokrycie kosztów naprawy.

Jeżeli jednakże dojdzie do sytuacji, że pęknie rura w tak zwanym poziomie, to wówczas odpowiedzialność spoczywa na lokatorze, który zajmuje lokal, w którym doszło do pęknięcia.

 

Zalanie własnego mieszkania

Jeżeli dojdzie do zalania własnego mieszkania z powodu pękniętego "poziomu", pękniętego węża kanalizacyjnego, uszkodzonej pralki, czy innego tego typu zdarzenia, wówczas czekają nas niemałe wydatki.

Ale możemy też przygotować  się na taką sytuację i odpowiednio wcześniej wykupić dla siebie ubezpieczenie, które działać będzie na wypadek zalania. To bardzo korzystne rozwiązanie i przede wszystkim praktyczne, ponieważ zdejmuje z poszkodowanego odpowiedzialność finansową za takie nieszczęśliwe zdarzenie.

Przed podjęciem decyzji o zawarciu odpowiedniego ubezpieczenia trzeba się oczywiście właściwie do tego przygotować. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z ofertą dostępną na rynku. To, jakie ubezpieczenie mieszkania (www.ubezpieczeniemieszkania.pl) zostanie zawarte, powinno być uzależnione przede wszystkim od tego, jakie są potrzeby i oczekiwania zajmującego je lokatora. Im więcej drogich mebli, drogich materiałów wykończeniowych, tym staranniej powinno zostać ono dopasowane, by w razie zdarzenia rzeczywiście pokryło koszty poniesionych szkód.

W tej sytuacji, w razie zalania, wystarczy zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, a ten wypłaci odpowiednie odszkodowanie, które pozwoli pokryć koszty napraw.

 

Zalanie mieszkania sąsiada

Może się tak zdarzyć również, że zalanie mieszkania będzie tak duże, że woda przedostanie się do mieszkania sąsiada. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście, sąsiad prawdopodobnie zgłosi się do odpowiedzialnego i zwróci się z prośbą o zrekompensowanie szkód. Koszty będą wówczas zależne od oczekiwań sąsiada.

I na taką okoliczność można być przygotowanym. Z pomocą przychodzi tutaj opcja, która jest dołączana na życzenie ubezpieczonego do podstawowego ubezpieczenia mieszkania. Jest to ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Polisa OC pokrywa koszty napraw szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. Zalanie sąsiadowi mieszkania, jest więc idealną sytuacją, by takie ubezpieczenie wykorzystać.

Koszty ubezpieczenia OC nie są duże, choć wiele zależy od przyjętej sumy ubezpieczenia. Decydując się jednak na ubezpieczenie mieszkania od zalania (www.ubezpieczeniemieszkania.pl), warto rozszerzyć ochronę również o odpowiedzialność cywilną wobec innych. Trudno bowiem przewidzieć, czy zalanie pozostanie w domu poszkodowanego, czy obejmie swoim zasięgiem również mieszkania sąsiadów. Skoro tak, warto się na to przygotować również finansowo, a OC może pokryć koszty szkód wyrządzonych innym.

Zalanie mieszkania nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jego dotkliwość można jednak zmniejszyć właśnie poprzez wybranie szerokiego zakresu ochrony i zabezpieczenie nie tylko tych szkód, które powstaną we własnym domu, ale również tych szkód,  które niecelowo można wyrządzić innym.

 

ZALANIE MIESZKANIA - JAKIE UBEZPIECZENIE NAS OCHRONI? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się