8°C lekkie zachmurzenie

WRZEŚNIOWE UROCZYSTOŚCI

Truskaw, Pociecha, Palmiry i Laski - religijno-patriotyczny wrzesień w Gminie Izabelin.

 

Każdego roku, we wrześniu w całej Polsce odbywają się uroczystości religijno-patriotyczne, podobnie jest i w Gminie Izabelin. 3 września odbyły się dwie uroczystości: w Truskawiu, gdzie złożono wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym zwycięską potyczkę żołnierzy AK z oddziałami RONA oraz przy Pomniku Jerzyków we wsi Pociecha. W połowie miesiąca, tj. 14 września odbyły się obchody na utworzonym w Palmirach Cmentarzu-Mauzoleum, gdzie spoczywa 2115 ofiar tajnych niemieckich egzekucji.

 

Tradycyjnie też uroczystość odbyła się 23 września 2017 roku na Cmentarzu Wojennym w Laskach. Na ceremonię przybyło wielu kombatantów, władze samorządowe, harcerze i strażacy ze swoimi sztandarami oraz dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Izabelinie. Mszę św. polową sprawował i homilię wygłosił ks. dr Jerzy Jastrzębski - Wikariusz z Izabelina.

 

Po zakończonej Eucharystii Dyrektor Szkoły w Izabelinie - Antoni Zych odczytał Apel Poległych, a następnie poszczególne delacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem.

 

Tegoroczne uroczystości wrześniowe na Cmentarzu Wojennym w Laskach (w związku ze zbliżającym się czasem przejścia na emeryturę), były ostatnimi obchodami, które zorganizował Dyrektor Antoni Zych. Warto nadmienić, że uczestniczył w nich każdego roku przez 40 lat, zaś organizacji podejmował się przez ostatnie 21 lat. Dyrektor swoim mocnym, donośnym głosem zawsze czytał Apel Poległych, teraz będzie nam tego brakowało.

 

Michał Starnowski

 

WRZEŚNIOWE UROCZYSTOŚCI komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się