0°C zamglenie

WIZYTACJA BISKUPA I NOWY PATRON PRZEDSZKOLA

W zeszłym tygodniu, tj. w dniach 26-27 listopada 2017 roku w Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu odbywała się wizytacja kanoniczna, którą poprowadził Jego Ekscelencja ks. bp. Michał Janocha.

 

Biskup odprawiał Msze Święte, głosił Słowo Boże i spowiadał. Nie zabrakło też czasu na modlitwę przy grobie ks. Aleksandra Fedorowicza i spotkań ze wspólnotami parafialnymi. W niedzielne, późne popołudnie Biskup Pomocniczy Warszawski spotkał się z kapłanami dekanatu laseckiego i odwiedził wspólnotę Małych Braci Jezusa.

 

Poniedziałek, czyli drugi dzień wizytacji upłynął na wizytach "w terenie". Ks. bp. Michał Janocha, który w latach 1987–1988 pracował jako wikariusz i katecheta w parafii w Izabelinie, odwiedził Szkołę Podstawową w Izabelinie, złoży wizytę w Urzędzie Gminy Izabelin i w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego. Następnie kapłan nawiedził klasztor Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Niecodzienna okazała się wizyta w Gminnym Przedszkolu w Izabelinie. W obecności Władz Gminy Izabelin, placówce oświatowej z ul. Kościuszki nadano imię ks. Aleksandra Fedorowicza - pierwszego proboszcza w Izabelinie.

 

Ks. Ludwik Nowakowski Prezes Fundacji im. Księdza Aleksandra Fedorowicza tak napisał o tym wydarzeniu:

 

"W poniedziałek 27 listopada br. w Gminnym Przedszkolu przy ul. Kościuszki 17 w Izabelinie odbyła się niecodzienna uroczystość. Przedszkolu nadano imię ks. Aleksandra Fedorowicza - pierwszego proboszcza w Izabelinie i twórcy lokalnej społeczności.

Warto przypomnieć, że parafia - kościół była pierwszą instytucją na tym terenie. Gmina Izabelin powstała znacznie później. To ksiądz Aleksander Fedorowicz organizował nie tylko duszpasterstwo, ale życie społeczne Izabelina. Przy kościele, prawie od samego początku istnienia parafii, mieściła się świetlica dla dzieci, a szczególnie dla biednych dzieci - można powiedzieć początki przedszkola. Ksiądz Aleksander pomagał także w powstaniu szkoły w Izabelinie. Razem z siostrami z Lasek prowadził rozwiniętą działalność dobroczynną wobec dzieci, ubogich, chorych. Był prekursorem działalności trzeźwościowej. Wokół kościoła w Izabelinie gromadziła się cała lokalna społeczność.

Jako Fundacja im. Księdza Aleksandra Fedorowicza bardzo cieszymy się, że najmłodsi - przedszkolaki chcieli przyjąć imię zmarłego w opinii świętości pierwszego Proboszcza Izabelina. Warto podkreślić przy tym, że przyjęcie imienia było nie tylko inicjatywą Rady Gminy (co uchwalono jednogłośnie). Inicjatywa ta uzyskała poparcie kierownictwa i pracowników przedszkola, a także rodziców, którzy niejako oddali swoje pociechy pod duchową opiekę tego świętego Kapłana.

Podczas uroczystości nadania imienia był obecnym Ksiądz Biskup Michał Janocha, władze Gminy na czele z panem Wójtem Witoldem Malarowskim, obecny proboszcz parafii ksiądz Stanisław Dębicki, ksiądz Jerzy Jastrzębski, a także ksiądz Ludwik Nowakowski - Prezes Fundacji im. Księdza Aleksandra Fedorowicza. Uroczystość posiadała wspaniałą oprawę artystyczną m.in. dzieci zaprezentowały przepiękną pantomimę o miłości - nawiązując do motta życia księdza Aleksandra: „Bóg jest Miłością”. Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów z uroczystości autorstwa pana Roberta Marczewskiego."

 

fot. Michał Starnowski, archiwum przedszkola i Maciej Szajowski z KPN

 

WIZYTACJA BISKUPA I NOWY PATRON PRZEDSZKOLA komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się