9°C pochmurno z przejaśnieniami

W ROCZNICĘ URODZIN PROF. ROMANA KOBENDZY

23 czerwca 2016 roku w siedzibie KPN odbyło się spotkanie z okazji 130. rocznicy urodzin inicjatora utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego.

 

Na zaproszenie Dyrektora KPN Mirosława Markowskiego przybyło wielu przyjaciół Parku, w tym córka i syn Jadwigi i Romana Kobendzów - Barbara Kobendza-Abramowicz i Andrzej Kobendza.

 

Gości przywitał Dyrektor KPN, a Katarzyna Słojkowska z Archiwum PAN przybliżyła zebranym życie i działalność naukową Państwa Kobendzów tak okresu międzywojennego, jak również Ich losy wojenne i powojenne. Wykład poparty został bogatą galerią zdjęć, na których zebrani mieli okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia wykonane przez inicjatora powstania Puszczy Kampinoskiej.

 

Po zakończeniu prelekcji wszyscy wysłuchali koncertu Orkiestry Wojskowej z Giżycka.

 

Ukoronowaniem spotkania było otwarcie i zwiedzanie wernisażu (wystawy) fotografii autorstwa prof. Romana Kobendzy (1886-1955).

 

Na koniec pragniemy zacytować życzenia, które do Profesora w dniu imienin wysłali współpracownicy z warszawskiego Wydziału Urbanistyki Biura Odbudowy Stolicy w dniu 28 lutego 1946 r.

 

''Dostojny Profesorze. Choć to jeszcze luty srogi i świat roślin jeszcze drzemie, choć pączki pachną tylko w cukierni a kwiaty mróz maluje na szybach, niech dla Ciebie dobre bogi sprowadzą wiosnę na ziemię, osypią kwiatem tarniny ciernie, niech rozwiną się pączki na drzewach. Niechaj wiosna gaj umai i Natolin Twój kochany, niech Kampinos się rozrośnie od Warszawy do Podlasia.’’

 

Michał Starnowski

 

W ROCZNICĘ URODZIN PROF. ROMANA KOBENDZY komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się