9°C lekkie zachmurzenie

UWAGA NA DZIKI ZARAŻONE AFRYKAŃSKIM POMOREM ŚWIŃ

Cztery padłe dziki znaleziono w Laskach przy ul. Wieczorka. Wyniki badań potwierdziły, że wszystkie zwierzęta były zarażone wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Wisła nie okazała się wystarczającą barierą, aby zatrzymać ASF po tamtej stronie rzeki.

 

W dniu 23 listopada 2017 r. o godz. 15.00 na specjalnym posiedzeniu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zorganizowanym przez Starostę Jana Żychlińskiego, Główny Lekarz Weterynarii potwierdził informację o pojawieniu się na terenie powiatu warszawskiego zachodniego, czyli w gminach: Izabelin, Łomianki, Stare Babice i na terenie powiatu nowodworskiego (gmina Czosnów) przypadków dzików zarażonych ASF (afrykańskim pomorem świń). Wprowadzono tzw. strefę czerwoną w tych 4 gminach. Znalezione padłe 4 dziki na terenie gminy Izabelin nie zostały zakwalifikowane jako ognisko choroby. Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i groźna choroba wirusowa świń domowych oraz dzików, podlegająca obowiązkowemu zwalczaniu.

 

WAŻNE: Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.!!!

 

U zwierząt (świń domowych i dzików) objawy mogą wystąpić w postaci: osłabienia, zaburzenia w poruszaniu się, utraty orientacji, ograniczonego odruchu ucieczki, sinicy skóry uszu, brzucha i boków ciała, duszności, pienistego lub krwistego wycieku z nosa, biegunki, podwyższonej temperatury ciała do 41-42 0C.

 

W związku z ASF Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazuje: natychmiast zgłaszać przypadki znalezienia martwego dzika (do Urzędu Gminy, Policji, Powiatowego Lekarza Weterynarii); wszystkie odstrzelane dziki bezwzględnie badać pod kątem obecności wirusa ASF; pod żadnym pozorem nie dokarmiać dzików; odpowiednio zabezpieczać przed dzikami pojemniki na śmieci.

 

fot. Michał Starnowski

 

UWAGA NA DZIKI ZARAŻONE AFRYKAŃSKIM POMOREM ŚWIŃ komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się