0°C zamglenie

POCIECHA = JERZYKI

W niedzielę, 2 września 2018 roku w miejscowości Pociecha odbyła się doroczna uroczystość upamiętniająca walki, jakie w tym rejonie toczyły powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki" w 1944 r.

 

Powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki" zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego. W ich szeregach w czasie wojny walczyło ok. 12 tys. żołnierzy. Kompania Jerzyków ze Starego Miasta przeszła kanałami na Żoliborz, a następnie przedostała się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w okresie od 28 sierpnia do 2 września 1944 r. brała udział w licznych walkach. Pomnik „Jerzyków” (krzyż) wzniesiony we wsi Pociecha upamiętnia 5-dniową bitwę z okupantem (bitwę oddziału Jerzyków z formacją RONA). Zginęło w niej 12 żołnierzy AK; 8 z POS "Jerzyki" i 4 "Doliniaków" z oddziału kawalerii por. Adolfa Pilcha.

 

Uroczystość patriotyczna została połączona z celebracją polowej Mszy Świętej i oprawą muzyczną w wykonaniu Zespołu Wokaliza. Nie zabrakło też przemówień, apelu poległych, salwy honorowej oraz części, podczas której zaproszeni goście złożyli wieńce i wiązanki przy pomniku.

 

Większość przemawiających wspominała w swych przemowach pamięć śp. Jerzego Broszkiewicza ps. "Orlicz" - Przewodniczącego Stowarzyszenia Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” (POS Jerzyki), który zmarł 5 lipca 2018 roku w wieku 93 lat.

 

Michał Starnowski

 

POCIECHA = JERZYKI komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się