0°C mgła

IZABELIŃCZYK ROKU 2017 WYBRANY

W tym roku buława zwieńczoną głową łosia trafiła do człowieka kultury.

 

W sobotę, 7 kwietnia 2018 roku o godz. 17.00 w CKI odbyła się uroczystość nadania tytułu honorowego "Izabelińczyk Roku 2017". W tym roku wyróżnieniem tym uhonorowano Pana Stanisława Zawiślińskiego.

 

Laureatem nagrody "Izabelińczyk Roku" został Pan Stanisław Zawiśliński - dziennikarz, pisarz, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1994 prowadzi wydawnictwo "Skorpion" specjalizujące się w publikacjach o tematyce filmowej. Autor, współautor, redaktor oraz wydawca licznych książek o ludziach polskiego kina - m.in. o Jerzym Kawalerowiczu, Krzysztofie Kieślowskim, Agnieszce Holland, Krzysztofie Zanussim, Allanie Starskim, Bogusławie Lindzie, Jerzym Hoffmanie i Wojciechu Jerzym Hasie.

 

Laureat z Izabelinem związany jest od dwóch dekad. W Izabelinie z powodzeniem od kilku lat współtworzy "Izabelińskie Spotkania Filmowe" i Festiwal "Natura, Kultura, Media" im. Ryszarda Kapuścińskiego, który poświęcony jest szeroko pojętemu reportażowi i filmowi dokumentalnemu.

 

Był też wernisaż dzieł sztuki, gdzie dochód ze sprzedaży został przeznaczony na renowacje nagrobków pierwszych izabelińskich nauczycielek: Anieli i Janiny Miazgowskich oraz pierwszego kościelnego z izabelińskiego kościoła Fabiana Grabowskiego.

 

W części artystycznej zebrani usłyszeli w recitalu fortepianowym Bożenę Sitek oraz wysłuchali piosenek w wykonaniu Marty Wilk i Patrycji Modlińskiej przy akompaniamencie Marcina Janiszewskiego. Galę poprowadziła Malwina Żuchniewicz.

 

Wyróżnienie "Izabelińczyk Roku" nieprzerwanie od 2003 roku przyznaje się osobom, które "podjęły inicjatywy szczególnie cenne dla gminy lub szczególnie zasłużyły się dla wspólnoty samorządowej Gminy Izabelin. Osoba wyróżniona otrzymuje buławę zwieńczoną głową łosia, herbowego króla Kampinoskiego Parku Narodowego."

 

Dotychczasowymi laureatami "Izabelińczyka Roku” są: Zofia Morawska (2003), Jerzy Misiak i ks. Stanisław Olejnik (2004), Alina i Witold Galczakowie oraz ks. Kan. Józef Buchajewicz (2005), Tadeusz Jabłoński (2006), Kazimiera i Wiesław Warzychowie (2007), Janusz Cyprian Nowak (2008), Elżbieta Szczepkowska (2009), Edward Gierski i Władysław Gołąb (2010), Danuta Karczmarek i prof. Małgorzata Marczewska (2011), Czesław Apiecionek (2012), Janina Sosnowska (2013), Jerzy Pietrzak (2014), Alina Rokicka (2015) i Barbara Tenerowicz (2016).

 

zebrał: Michał Starnowski

 

IZABELIŃCZYK ROKU 2017 WYBRANY komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się